Loading...

ගම්පහ යශෝධරා දේවි බාලිකා විදුහල බස්‌නාහිර පළාතේ තවත් එක්‌ දීප්තිමත් පාසලකි. සෑම අංශයකින්ම දක්‍ෂතා දක්‌වන සිසුවියෝ රැසක්‌ එහි අධ්‍යාපනය හදාරති. අතීතයේද එලෙසය. දශක ගණනාවක්‌ පුරාවට රටට වැඩදායී පුද්ගලයන් බිහිකළ මෙම ජනප්‍රිය පාසලේ මෑතකාලීනව අර්බුද රැසක්‌ හටගෙන තිබේ. එයට ප්‍රධාන හේතුව වනුයේ වර්තමාන විදුහල්පතිනියගේ සහ සහකාර විදුහල්පතිනියගේ ඇතැම් ක්‍රියා කලාපයන් බව සමහර පාසල් සිසුවියෝ, ආදි සිසුවියෝ සහ දෙමාපියෝa චෝදනා කරති. පහතින් පෙළ ගැසෙන්නේ ඔවුනට එල්ලවන චෝදනා කිහිපයකි.

පළමු ශ්‍රේණියට ළමුන් ඇතුළත් කිරීමේදී (2017 සහ 2018 වර්ෂවල) සියලුම ගනවල අක්‍රමිකතා රැසක්‌ සිදුවී තිබේ. වර්තමාන විදුහල්පතිනිය චක්‍රලේඛනවලට පිටින් ගොස්‌ තමන්ට රිසි අයුරින් ළමුන් කිහිප දෙනෙක්‌ ඇතුළත් කරගෙන තිබේ. එම නිසා මෙම නීති විරෝධී ක්‍රියා කලාපය පිළිබඳ පළාත් ප්‍රධාන අමාත්‍යාංශය සහ අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශය යටතේ ඇති ගිණුම් කාරක සභා, පෙත්සම් කාරක සභා සඳහා ද පැමිණිලි කර ඇත. මේ වන විටත් ඒ සඳහා පරීක්‍ෂණ සිදු වෙමින් පවතී.

නීති විරෝධී අයුරින් ළමුන් ඇතුළත් කරගැනීමේ සිද්ධීන් සම්බන්ධයෙන් අල්ලස්‌ කොමිෂන් සභාවට සහ මානව හිමිකම් කොමිසමටද පැමිණිලි කිහිපයක්‌ කර තිබේ. මේ වන විටත් ඒවා විසඳමින් පවතින නමුත් කිසිදු සාධාරණ ප්‍රතිඵලයක්‌ ලැබී නොමැත.

සහකාර විදුහල්පතිනියගේ දියණියක්‌ පාසලේ දහවැනි ශ්‍රේණිය සඳහා ඇතුළත් කරගෙන ඇත්තේද නීති විරෝධී අයුරින්ය. තවද ඉහළ පොලිස්‌ නිලධාරියකුගේ දියණියක්‌වද අට ශ්‍රේණිය සඳහා ඇතුළත් කරගෙන ඇත්තේ කුමන පදනමක්‌ මතද යන්න දැඩි ප්‍රහේළිකාවකි.

මූල්‍ය වංචා රැසක්‌ද මෙම පාසල තුළ සිදුවී ඇතැයි කියති. පාසල් සංවර්ධන සමිතියේ රුපියල් ලක්‌ෂ තුනක වංචාවක්‌ සිදුවී ඇති අතර අද වන තුරු ඒ පිළිබඳව කිසිදු විමර්ශනයක්‌ සිදුවී නොමැත. තවද ආදි ශිෂ්‍ය කාර්යාලය වසරකට ආසන්න කාලයක සිට වසා දමා තිබේ. එහෙත් පුදුමය වනුයේ එම වසා ඇති කාර්යාලයටත් රුපියල් 43,000 ක දුරකථන බිලක්‌ ගෙවා තිබීමයි.

පාසල තුළ තිබෙන ආපන ශාලාව අවුරුදු දෙකකට බාහිර පාර්ශ්වයකට කුලියට දී ඇතත් එයින් ලැබුණ ආදායම වශයෙන් සඳහන් කර ඇත්තේ රුපියල් 10,000 කි. බොහෝ අය චෝදනා කරන්නේ එම ආපන ශාලාවෙන් පාසලට ලැබිය යුතු ආදායම නිසියාකාරව නොලැබෙන බවයි.

පාසලට ෆොටෝ කොපි යන්ත්‍රයක්‌ ලැබී තිබුණේ පරිත්‍යාගයක්‌ වශයෙනි. එහෙත් එම යන්ත්‍රය මිලට ගැනීමටද රුපියල් 75,500 ක මුදලක්‌ වියදම් වූවා යෑයි සඳහන් කර ඇත්තේ කුමන හේතුවක්‌ මතද යන්න පොඩි ළමයකුටද වුවද තේරුම්ගත හැකිය.

පාසල් පහසුකම් ගාස්‌තු වශයෙන් වසරකට රුපියල් 500 ක මුදලක්‌ එකතු කළත් කිසිදු පහසුකමක්‌ ළමයින්ට ලබා නොදෙන බවට බොහෝ දෙමාපියෝ චෝදනා කරති. හදිසියේ සිසුවියක්‌ අසනීප වූ අවස්‌ථාවකවත් පාසලේ දුරකථනය භාවිතා කිරීමට සහකාර විදුහල්පතිනිය ඉඩ නොදෙන බවට චෝදනා එල්ල වෙති. එසේ වුවත් ගුරු දිනය සඳහා රුපියල් 77800 ක මුදලක්‌ වියදම් කර ඇත්තේ ළමා සුබසාධනය ගැන ශතපහකටවත් මායිම් නොකර බව සමහර ආදි සිසුවියෝ චෝදනා කරති.

පළමු පන්තිය සඳහා ළමයකු ඇතුළත් කර ගැනීමේදී පහසුකම් ගාස්‌තු සහ අනිවාර්යයෙන්ම ගෙවිය යුතු මුදල්වලට අමතරව වෙන කිසිදු මුදලක්‌ අයකර ගැනීම නීති විරෝධී ක්‍රියාවකි. එහෙත් මෙම විදුහලේ විදුහල්පතිනිය පළමු ශ්‍රේණිය සඳහා ළමයකු ඇතුළත් කර ගැනීමේදී එක්‌ ආදි ශිෂ්‍යාවකගෙන් රුපියල් 30,000 ක මුදලක්‌ අයකර ගනී. මෙම හේතුව නිසා සමහර ආදි ශිෂ්‍යාවන්ට සුදුසුකම් තිබුණත් මුදල් නොමැතිකම නිසා තම දරුවා පාසලට ඇතුළත් කිරීමට නොහැකි වේ.

රුපියල් 4221996.00 ක මුදලක්‌ 2017.12.31 දිනට පාසල් ආදි ශිෂ්‍ය ගිණුමේ තිබිය යුතු වුවත් එදිනට තිබුණේ ලක්‌ෂ හතකට ආසන්න මුදලක්‌ බව සඳහන් වේ. ඉතිරි ලක්‌ෂ 35 ක මුදලට කුමක්‌ සිදුවූවේ දැයි යන්න දන්නේ කිහිප දෙනෙක්‌ පමණි. තවද එක්‌ වරක්‌ හිටපු භාණ්‌ඩාගාරිකවරියට පුද්ගලික හේතුවක්‌ මත රුපියල් 125,000 ක මුදලක්‌ එම ගිsණුමෙන් ලබාදී ඇත.

පසුව ඒ ගැන විමසීමේදී විදුහල්පතිනිය පවසා ඇත්තේ අත්වැරැද්දක්‌ නිසා එය සිදුවූ බවයි. වගකිවයුතු නිලධාරිනියක්‌ වන ඇය අතින් මෙවැනි බරපතළ ගණයේ අත්වැරැදි සිදු වෙනවා නම් පාසලේ පරිපාලන කටයුතු සිදු කරන්නේ කෙසේද යන්න විශාල ප්‍රහේළිකාවකි.

ජනවාරි 28 වැනි දින මෙම විදුහලේ අයවැය වාර්තාව ඉදිරිපත් විය. එහි ගැටලු සහගත තැන් බොහොමයක්‌ තිබුණු බවට සමහරු චෝදනා කරති. එසේම එම අයවැය වාර්තාව ඉංග්‍රීසි භාෂාවෙන් පමණක්‌ සකසා ඇති නිසා සමහර දෙමාපියන්ට එය කියවා තේරුම් ගැනීමටද නොහැකි වී තිබේ.

පාසලේ මූල්‍යමය ගැටලු එසේ තිබියදී පරිපාලන ගැටලු රැසක්‌ තිබෙන බවටද චෝදනා එල්ල වී තිබේ.

පසුගිය වසරේ පැවති අ.පො.ස. සාමාන්‍ය පෙළ විභාගයේ විභාග සම්බන්ධීකරණ මධ්‍යස්‌ථානයක්‌ ලෙස යශෝධරා දේවි බාලිකා මහා විද්‍යාලයද නම්කර තිබිණි. එසේ නම්කර තිබියදීත් 2017.12.10 වන දින පස්‌වරු 5 සිට රාත්‍රී 10 පමණ දක්‌වා එම පාසලේ ප්‍රධාන ශාලාවේ සහ භූමිය තුළ විදුහල්පතිතුමියගේ උපන්දින සාදය පවත්වා තිබේ. එම සාදය සඳහා ගුරු භවතුන් සහ ඇගේ හිතවතුන් පිරිසක්‌ සහභාගි වී තිබිණි. විභාග සම්බන්ධීකරණ මධ්‍යස්‌ථානයක්‌ තුළ තම බලය පතුරුවමින් මෙවැනි උපන්දින සාද පැවැත්වීම කෙතරම් අනූන ක්‍රියාවක්‌ද යන්න එම විදුහල්පතිනියට නොතේරුණේ මන්ද යන්න අපටද විශාල ප්‍රහේළිකාවකි.

පාසලේ ගුරු භවතුන්ද දෙවිදියක සැලකුම් ලබන බව කියති. තමන්ට පක්‍ෂපාතී අයට කිසිදු හිරිහැරයක්‌ සිදු නොකරන අතර ඇයගේ සමහර ක්‍රියා කලාපයන් හෙළා දකින ගුරු භවතුන්ට විවිධ කෙණෙහිලිකම්වලට මුහුණපෑමට සිදුවේ. එයට හොඳම උදාහරණය වනුයේ දැනට ප්‍රාථමික අංශය භාරව සිටින නියෝජ්‍ය විදුහල්පතිනිය කිසිදු හේතුවක්‌ නොමැතිව ඉවත්කොට එම අංශයද විදුහල්පතිනියගේ යටතටම ගැනීමටය. එලෙස ඉවත්කර ඇත්තේ විදුහල්පතිතුමියගේ සමහර අත්තනෝමතික ක්‍රියා කලාපයන්වලට ඇය එරෙහි වීම නිසාය. තවද පරිපාලන නියෝජ්‍ය විදුහල්පති, අධ්‍යාපන සංවර්ධන නියෝජ්‍ය විදුහල්පතිවරුන්ටද කිසිදු වගකිවයුතු රාජකාරියක්‌ ඇය පවරා නොමැත.

පාසල් බස්‌රිය, දුම්රිය ආදී ප්‍රමාදවීම් නිසා නිසි වේලාවට පාසලට පැමිණීමට නොහැකි වන සිසුවියන්ට සහකාර විදුහල්පතිනිය ලබා දෙන්නේ දැඩි දඬුවම්ය. සමහර අවස්‌ථාවලදී එම සිසුවියන් ලවා වැසිකිළි පවා සෝදා ගනිති. එයට අමතරව දරුවන්ගේ මානසික මට්‌ටම ගැනද නොසිතා ඉතා පහත් ආකාරයෙන් ඔවුනට බැණ වදිති.

සහකාර විදුහල්පතිනියගේ අඬන්තේට්‌ටම් ඉවසා ගැනීමට නොහැකිව තවමත් එක්‌ සිසුවියක්‌ අංගොඩ මානසික රෝහලේ ප්‍රතිකාර ලබති. තවද සිසුවියන් නොකරන වැරැදිවලට බලහත්කාරයෙන් අත්සන් ලබාගෙන පරුෂ වචනයෙන් බැණ දැඩි දඬුවම් පමුණුවති. මෙම තත්ත්වය මත පාසලට කීර්තියක්‌ අත්කර දුන් දැරියක්‌ දැන් පාසලට පැමිණීමට බියෙන් නිවසට වී සිටියි.

වරක්‌ මෙම පාසලේ සමහරු ගුරු භවතුන්ගේ දඬුවම් ඉවසා ගැනීමට නොහැකිව සිසුවියක්‌ දුම්රියට පැන සියදිවි නසා ගත්තාය. තවද වෛද්‍යවරියකගේ දියණියක මානසික ආබාධයකින් පෙළෙන්නේද සමහර ගුරු භවතුන්ගේ තාඩන පීඩන නිසාය. මල්වැනි ළමුන්ට සුළු වරදකට පවා දැඩි දඬුවම් දීම කිසිසේත් අනුමත කළ නොහැකිය.

අධ්‍යාපන චක්‍රලේඛවලට අනුව උසස්‌ පෙළ සිසුන්ට දින දෙකක අධ්‍යයන චාරිකාවකට සහභාගි විය හැකිය. එහෙත් කිසිදු හේතුවක්‌ නොමැතිව එම චාරිකාව දින එකකට පමණක්‌ සීමා කර ඇත්තේ සිසුවියන්ගේ බලවත් අකමැත්ත මතය. සමහර විට විදුහල්පතිනිය එය එක්‌ දිනකට සීමාකර ඇත්තේ ළමයින්ගේ ආරක්‌ෂාව ගැන සිතා වන්නට පුළුවන. එහෙත් පාසලේ අනෙක්‌ බොහොමයක්‌ කටයුතු අකාර්යක්‍ෂම ආකාරයට සිදුවන විට ළමයින්ට හිමිවිය යුතු දෑ මෙලෙස කප්පාදු කිරීම කෙතරම් අසාධාරණද?

තවද මෙම පාසලේ වාණිජ අංශයේ විදුහල්පතිනියට හිතවත් එක්‌ ගුරුවරයෙක්‌ ඔහුගේ පෞද්ගලික පන්තියට සහභාගි වෙන සිසුවියක්‌ නිසා පාසලේ දී සමහර පාඩම් ඉගැන්වීමෙන් වැළකී සිටී. ඒ සමඟම ඔවුනට සැර පරුෂ ලෙස බැණ වදිමින් පවසන්නේ තමාගේ පෞද්ගලික උපකාරක පංතියට සහභාගි වන ලෙසයි. එලෙසම ඔහු කිහිප වරක්‌ වාර පරීක්‍ෂණ සඳහා පාඩම්වලට අදාළ සීමාව ඉක්‌මවමින් ප්‍රශ්න පත්‍ර සාදා දරුවන් අපහසුතාවට පත්කර තිබේ. සිසුවියන්ට මෙතරම් කෙණෙහිලිකම් කරන මෙම ගුරුවරයා ගැන කොතරම් පැමිණිලි කළත් විදුහල්පතිනිය මේ වන තුරුත් කිසිදු ක්‍රියාමාර්ගයක්‌ ගෙන නොමැත.

පාසලේ හිටපු බැඩ්මින්ටන් පුහුණුකරු ඉවත්කර අධික මුදලකට නව පුහුණුකරුවකු බඳවාගෙන තිබේ. එම පුහුණුකරු මීට පෙර දැරියක්‌ දූෂණයට ලක්‌ කිරීමේ චෝදනාවකට ලක්‌වූ අයකු බවද සඳහන් වේ. ඒ සමඟම ඔහුගේ සිරුරේ පච්ච කිහිපයක්‌ද කොටා ඇති බව සඳහන් වේ. සමහර දෙමාපියන් තම දරුවා බැඩ්මින්ටන් ක්‍රීඩාවට කැමැති වුවත් එයට සහභාගි නොකරවන්නේ මෙම පුහුණුකරුගේ තරම හොඳින් දන්නා නිසාය. එවැනි පුහුණුකරුවකු මෙවැනි බාලිකා පාසලකට බඳවා ගත්තේ කුමන හේතුවක්‌ මතද යන්න බොහෝ අයට ගැටලුවකි.

ගම්පහ යශෝධරා දේවි බාලිකා විදුහල තුළ මෙතරම් අක්‍රමිකතා රැසක්‌ සිදු වෙමින් සහ සිදුවී තිබියදීත් ඒ ගැන වගකිව යුතු නිලධාරින් සියලු දෙනාව දැනුවත් කර තිබියදීත් මේ වන තුරු විදුහල්පතිනිය සහ චෝදනා ලැබූ අදාළ ගුරු භවතුන් පිළිබඳව කිසිදු පරීක්‍ෂණයක්‌ පවත්වා නොමැත්තේ දේශපාලන හේතුවක්‌ මතද යන්න සමහරු චෝදනා එල්ල කරති. මේ වගකිවයුතු නිලධාරීන් වෙත කෙරෙන කාරුණික ආයාචනයයි. පක්‍ෂ පාට නොබලා මෙම විදුහල ගැන විධිමත් පරීක්‍ෂණයක්‌ සිදු කරන්න. එසේ නොකළහොත් හෙට දිනයේ රට භාර ගන්නට සිටින එම සිසුවියන්ට මහත් අසාධාරණයක්‌ සිදුවනු ඇත.

ගයාන් සමරසිංහ
(දිවයින)

Loading...